Kiedy warto wybrać się do trychologa?

Kiedy warto wybrać się do trychologa?

Trychologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozą i leczeniem problemów, związanych z włosami i skórą głowy. Choć nadmierne wypadanie włosów, świąd skóry głowy i inne dolegliwości w obrębie skalpu występują często, to wciąż niewiele osób wie, że z takimi problemami może wybrać się do trychologa. Zobaczmy, kiedy warto rozważyć wizytę u specjalisty.

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog zajmuje się przede wszystkim schorzeniami skóry głowy i włosów. Specjalista posiada wiedzę i doświadczenie pozwalające na diagnostykę problemu i zastosowanie terapii, która ma pomóc pozbyć się dolegliwości. Konsultacja trychologiczna polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz badaniu fizykalnym włosów i zbadaniu skóry głowy. W wielu przypadkach trycholog zaleca też wykonanie badań laboratoryjnych, które mogłyby pomóc w ustaleniu przyczyn nadmiernego wypadania włosów czy świądu skóry głowy.

Kiedy warto wybrać się na wizytę u trychologa?

Jedną z najczęstszych przypadłości, która skłania do wizyty u trychologa, jest nadmierne wypadanie włosów. Utrata włosów jest normalnym zjawiskiem, jednak kiedy na grzebieniu pozostają kłębki kosmyków, a podczas mycia włosów widzimy, jak przy spłukiwaniu  z wodą wypadają spore ilości włosów, warto zacząć działać. Nadmierne wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Często są to one łatwe do zidentyfikowania, takie jak zła dieta, stres, czy nieodpowiednia pielęgnacja. Zbyt duża utrata włosów może wiązać się jednak także z poważnymi schorzeniami. Trycholog pomoże nam określić przyczynę dolegliwości i znaleźć odpowiednie rozwiązanie w celu wzmocnienia włosów i redukcji wypadania.

Inne dolegliwości, z którymi można udać się do trychologa to:

  • łupież;
  • łuszczyca skóry głowy;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • łysienie androgenowe;
  • inne typy łysienia, np. poporodowe, plackowate.

Jak wygląda leczenie u trychologa?

Każda osoba wymaga indywidualnego podejścia, dlatego doświadczony trycholog każdy przypadek rozpatrzy indywidualnie. Po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki specjalista dobiera formę terapii, która powinna pomóc w pozbyciu się problemów z włosami i skórą głowy. W zależności od przyczyny dolegliwości trycholog może zalecić odpowiednią pielęgnację, dobierając stosowną odżywkę, szampon lub serum. Trycholog może zalecić też zmianę nawyków żywieniowych, rekomendując dietę zawierającą witaminy i minerały niezbędne do utrzymania dobrej kondycji włosów i skóry głowy. W przypadku poważniejszych problemów wykonuje się indywidualnie dobrane zabiegi trychologiczne.