Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?

Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Niektóre z nich są błahe i można sobie z nimi poradzić, zmieniając nawyki, inne wymagają dokładniejszej diagnostyki. Zobaczmy, jakie mogą być powody nadmiernego wypadania włosów.

Problemy hormonalne

Zaburzenia hormonalne mogą mieć duży wpływ na kondycję włosów, w tym potęgować ich wypadanie. Jedną z najczęstszych przyczyn takich problemów jest łysienie androgenowe, które występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Za łysienie androgenowe odpowiada hormon dihydrotestosteron. Łysienie androgenowe objawia się utratą włosów w okolicy czoła i na czubku głowy.

Kolejną przyczyną nadmiernego wypadania włosów, związaną z hormonami, są zaburzenia funkcjonowania tarczycy.

Złe nawyki żywieniowe

Niedobór niektórych składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, witaminy B, E i D, białko i nienasycone kwasy tłuszczowe, może prowadzić do osłabienia włosów i wypadania. W tym przypadku wystarczy zmiana diety i wprowadzenie do jadłospisu niezbędnych składników, aby po pewnym czasie kondycja włosów zaczęła się poprawiać.

Leki i choroby

Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. Nadmierna utrata włosów występuje także w przypadku chorób, takich jak anemia, toczeń rumieniowaty czy cukrzyca. Włosy wypadają również wtedy, gdy w organizmie znajduje się zbyt mało cynku.

Zła pielęgnacja

Bardzo często problem z wypadaniem włosów mają osoby, które o nie nie dbają lub robią to nieprawidłowo. Włosy, podobnie jak skóra czy inne części organizmu ludzkiego, potrzebują składników odżywczych, których należy im systematycznie dostarczać. Co więcej, częste farbowanie, zabiegi z użyciem wysokiej temperatury oraz niektóre zabiegi stylizacyjne mogą prowadzić do nadmiernego przesuszania włosów, pogorszenia ich kondycji, i, w efekcie, wypadania.

Choroby skóry głowy

Przyczyną nadmiernej utraty włosów mogą być choroby skóry głowy, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry głowy, grzybica. Ryzyko problemów zwiększa także pojawienie się łupieżu.

Co zrobić, gdy włosy nadmiernie wypadają?

Chcąc poradzić sobie z problemem wypadania włosów, trzeba najpierw ustalić przyczynę problemu. Pierwszym krokiem do poprawy kondycji jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do diety produktów o wysokiej wartości odżywczej oraz odpowiednia pielęgnacja włosów. Jeżeli domowe sposoby nie pomagają, warto wybrać się na wizytę do trychologa. Specjalista zdiagnozuje problem poprzez odpowiednie badanie skóry głowy i włosów po uprzednim wywiadzie z pacjentem. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, trycholog może zalecić wykonanie badań, które mogłyby wskazywać na problemy hormonalne lub inną chorobę mogącą wpłynąć na nadmierną utratę włosów.