Kiedy warto skorzystać z pomocy trychologa?

Obserwując pogarszającą się kondycję naszych włosów często sięgamy po różnego rodzaju suplementy diety oraz preparaty, które mają zahamować nadmierne wypadanie włosów czy przyspieszyć ich wzrost. Niestety większość z tych preparatów nie działa lub działa tylko przez chwilę. Dlatego jeśli niepokoi nas kondycja naszych włosów i/lub skóry głowy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jest nim trycholog.

Trycholog to ekspert wyspecjalizowany w diagnozowaniu oraz leczeniu, a także profilaktyce schorzeń skóry głowy i włosów. Czym się zajmuje? Kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Czym się zajmuje trycholog?

W Polsce trycholog, podobnie jak podolog nie jest lekarzem sensu stricte. Nie zmienia to jednak faktu, iż pozostaje specjalistą od problemów z włosami i skórą głowy. Trychologiem jest de facto każdy dermatolog, przy czym nie trzeba posiadać wykształcenia medycznego, aby wyspecjalizować się w trychologii kosmetycznej.

Kiedy warto skorzystać z pomocy trychologa?

Wizytę w gabinecie trychologa warto zaplanować zawsze wtedy, kiedy na skórze głowy pojawią się niepokojące nas zmiany. Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim:

  • płatki łupieżu,
  • zaczerwienienie,
  • krostki,
  • częste przetłuszczanie się włosów,
  • uczucie świądu,
  • uczucie ściągnięcia.

Na konsultację z trychologiem warto się również umówić w sytuacji, w której obserwujemy nadmierne wypadanie włosów. Nadmierne wypadanie włosów to częsta dolegliwość kobiet w okresie połogu oraz mam karmiących. Wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży i połogu. Młodym mamom trycholog może zalecić przede wszystkim odpowiednią pielęgnację skóry głowy oraz naturalne preparaty stymulujące porost włosów.

Na nadmierne wypadanie włosów może mieć również wpływ stres i zła dieta. Podczas konsultacji trycholog pomoże znaleźć przyczynę problemu i wskaże najbardziej optymalne rozwiązanie. Bardzo często pomaga zmiana diety oraz odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy. Trycholog dysponuje również szerokim wachlarzem zabiegów, których protokoły są opracowywane w taki sposób, aby poprawić kondycję skóry głowy, a w rezultacie i włosów. Przed zastosowaniem odpowiedniej terapii zostaje wykonana trichoskopia z trichometrią wraz z oceną stopnia odżywienia i zniszczenia łodygi włosów.  Do popularnych zabiegów trychologicznych zalicza się:

  • mezoterapie mikroigłową lub igłową (w zależności od wskazań),
  • mezoterapię bezigłową (alternatywa dla osób u których są przeciwwskazania do tradycyjnej mezoterapii),
  • karboksyterapia skóry głowy,
  • osocze bogatopłytkowe,
  • zabieg Darsonvala.
  • Maska głęboko oczyszczająca skórę głowy dostosowana do typu skóry głowy na bazie kwasów owocowych lub srebra, złota koloidalnego

W przypadku, kiedy obfita utrata włosów jest spowodowana kondycją skóry głowy niezbędne może się okazać leczenie farmakologiczne.

Wizytę u trychologa poleca się również osobom, które borykają się z problemem włosów osłabionych w wyniku leczenia – chemioterapii lub kuracji hormonalnej.